Ponuda proizvoda za mame i bebe u današnje vrijeme je zbilja nevjerojatno velika. Prodavači i oglasi nas često uvjeravaju da su nam svi ti proizvodi izrazito potrebni za našu bebu. Malo sam prosurfala internetom i popričala s mamama o beskorisnim proizvodima za bebe. Pri tom mislim na proizvode koje su mame koristile samo jednom ili dva puta, a sada stoje kod kuće i skupljaju prašinu.
Pošto je sljedeći tjedan dječji sajam i većina nas će sigurno kupiti neki nepotreban proizvod, pripremila sam nam random listu s popratnim savjetima što nam nije nužno, odnosno za što postoji povoljnija alternativa.
Cipelice za novorođenčad
Već sad u ladici imam desetak pari cipela za novorođenčad. Nisam ih kupila, dobila sam ih u nasljeđe. Sve su stvarno prekrasne od mini Nike-ica broja 18, do tenisica s ušima i preslatkim natpisima. Vaše bebe prvih par mjeseci bit će uglavnom samo u čarapicama i štramplicama, ako im i uspijete obuti cipelice, računajte da su za par minuta (ili sekundi ) skinute. Tako da radije uštedite novac u ovoj fazi za prve kvalitetne cipelice za vaše male hodače.
Robica male veličine
Tu se misli na robicu manju od 56. Prosječne bebe se rađaju s 50 ak centimetara. Tako da ako kupite veličinu 50 ili manje 46, 42 postoji vjerojatnost da beba to nikada neće obući. Bebe u tim prvim tjednima rastu na očigled. 🙂 Tu se kao preporuka spominju i izbjegavanje robice koja ide preko glave (nespretna je za navlačenje) i nepotrebna kupovina skupe brendirane odjeće u malim veličinama. Bit će vremena kasnije za ušminkavanje, kada rast neće biti toliko brz.
Set posteljine za kinderbet
Ponuda opreme za kinderbet je stvarno neodoljiva. Zvjezdice, oblaci, jastuci s ušima, baldahini zaista je sve prekrasno. Kad sam malo zbrajala što bi sve kupila (na različitim Facebook stranicama) uvijek sam prešla 1000 kuna i to samo za „unutarnje uređenje“ bez cijene kinderbeta s madracem. Nakon što sam sve skupa izgnjavila s predivnim setovima za spavanje dobila sam savjet da za novorođenče kupim samo osnovno – plahtu s nepropusnom podlogom, ogradicu za kinderbet (da beba ne gura ruke i glavu) i toplu dekicu. Jastuk i poplun trebat će vam tek kasnije, možda tek s godinom dana, u početku za bebu je bolje da je glava na ravnome.
Izvor fotografija: unsplash.com, pexels.com
Komoda za prematanje
To vam je dakako potreban proizvod, morate paziti na svoju kralježnicu, a prematanje na krevetu može biti opterećujuće za nju. Ono što nije nužno je da kupite to baš pod imenom prematalica za bebe. Prematalice za bebe koštaju od 800 do par tisuća kuna. Običan ladičar s 3 ili 4 ladice možete kupiti već od 400 do 600 kuna (Ikea, JYsk, Emmezeta, svi imaju identične modele). Gore se jednostavno stavi ona plastika (može i drveni nastavak) za prematanje i to je to. Vrlo često i za specijalizirane komade ćete ovaj dio morati nadoplatiti.
Običan ladičar je sve vremenski komad, koji će se moći kasnije uklopiti u bilo koju dječju ili drugu sobu. Mi ćemo prenamijeniti naš Ikea, bijeli ladičar za bebin. Ujedno u njemu će stajati bebina robica, a u prvoj ladici kozmetika i pelene potrebne za prematanje. Jedino pripazite na visinu komode, da vam visina s obzirom na vašu visinu bude ugodna za podizanje bebe.
Sterilizator za bočice
Cijene im se kreću od 100 pa do 700+ kuna. Iako je ovaj uređaj vrlo praktičan bočice i dude možete jednostavno prokuhati u vrućoj vodi 5 do 10 minuta, efekt će biti isti. Ako imate koju prijateljicu s nešto većim djetetom ovaj proizvod možete i posuditi.
Izdajalica
Izdajalica je slično kao i sterilizator nešto što se koristi ograničeno vrijeme. Ovaj se proizvod može naći već i u nekim popisima za rodilište, no smatram da ga nije potrebno kupovati unaprijed. Izdajalica će vam možda trebati, a možda i neće. Neke mame ju ne koriste uopće, neke mama mjesec ili dva, neke ih koriste stvarno često. Vidjet ćete s vremenom, ako vidite da vam je potrebna isplati se investirati. Ako imate od koga posudite. Mame rado posuđuju ove proizvode i zato što im nakon perioda dojenja samo zauzimaju prostor kod kuće. Isto tako koliko sam čitala profesionalnu izdajalicu možete iznajmiti i u nekim ljekarnama. Cijene izdajalica su od 200 za ručne do više od 1000 za električne.
Kuhalo dječje hrane
Babycook je sve popularniji proizvod unazad par godina. Olakšava proces pripreme hrane mnogim mamama, osobno mi se sviđa, no mislim da nije nužan. Za pripremu hrane za vaše bebe (negdje od 6.mjeseca) možete jednostavno skuhati sastojke i izmiksati ih blenderom ili štapnim mikserom (većina nas već ih ima kod kuće). Nije to baš toliko posla.
Izvor fotografije: unsplash.com
Skupa ne praktična kolica
Kolica će vam svakako trebati. Slažem se da bebi mora biti udobno, da mora biti sigurna, ali ne kupujte kolica kao svoj modni dodatak. Znam puno mama koje su se zaletjele i kupile moderna (i prilično skupa) kolica i poslije imale samo problema s njihovom ne praktičnosti. Glomazna, nestabilna (3 kotača), teška, velika kad se sklope. Na kraju kad su bebe malo porasle kupovale su dodatna kišobran kolica s kojima su se preporodile. Danas je super zanimljiva ponuda malih gradskih kolica (Babyzen, Ergobaby Metro), koja su po meni odlično rješenje, a nisu opet toliko skupa. U tom slučaju nećete sigurno morati kupovati naknadno još jedna kolica i mirne ste sljedeće 3 godine. Praktičnost na prvom mjestu.
Torba za pelene
Ako ste dobile torbu za pelene u kompletu s kolicima, onda ste sretnica. Torbe za pelene, od proizvođača kolica (Peg Perego, Maxi Cosi, Stokke) u zasebnoj ponudi koštaju od 800 kuna do par tisuća kuna. Iskreno ne razumijem te cijene, pa toliko ne koštaju markirane ženske torbe. 🙂 To su mi ok cijene za torbe koje imaju uključenu prematalicu, futrolu za termosicu, nude nešto više, ali za obične torbe, s tek jednim pretince i dvije lastike za bočice nisam sigurna bili to izdvojila. Apsolutno ima i zamjenskih torbi za do 300 kuna, ali možete kupiti i običan ruksak. Nivea, Biobaza, Uriage i drugi brendovi uz set svojih proizvoda nude na poklon prematalice i ruksake/torbe koje možete koristiti za pelene. Torbu možete naručiti i preko interneta za manje novca.
Koš za pelene
Zanimljiv proizvod s cijenom i do 300 kuna. Baš čitam na jednom web shopu u kantu za 300 kuna stane do 28 pelena, pelene su u zasebnim folijicama, tako da ne ispuštaju mirise, niti se šire bakterije. Moje pitanje je želim li pored stola za prematanje u spavaćoj sobi imati kantu s 28 zmazanih pelena, bez obzira na izolaciju? Budimo realni poslužit će i obična kanta, samo bitno da ima dobar poklopac koji će neutralizirati mirise. Smeće iz stana ionako izbacujemo 2 do 3 puta tjedno.
Na popisima na internetu su se našli i još neki proizvodi – deterdžent za bebe (kažu da je dovoljan običan deterdžent, blagog, neutralnog mirisa, ne mora imati nacrtanu bebu), zatim termometar za kadu (kažu da je dovoljno isprobati temperaturu uranjanjem lakta u vodu, kako su to radile naše mame i bake) i ručnici za bebe koji imaju kutić koji se stavlja na glavu (poslužit će i običan ručnik, često su i do 2,3 puta jeftiniji, ipak meni su toliko slatki da ću se držati ove baby varijante 🙂 ).
Izvor fotografije: pexels.com
Mogu reći da sam sama već kupila ili namjeravam kupiti neke od ovih „nepotrebnih“ proizvoda. 🙂 Baš guštam u odabiru tih stvari, samo činjenica je da uvijek postoje jeftinije alternative i da se ne treba zaletavati. Na kraju je na nama da odaberemo najbolje za nas i za našu bebu.
Drage mame što kažete na ovaj popis? S čime se slažete, a s čime ne?
Koji su po vama nepotrebni proizvodi za bebe? 🙂
Pusa i zagrljaj,
Buduća mama.
Odgovori