Djeca jučer, roditelji danas: Kako naše djetinjstvo oblikuje roditeljstvo?

Danas u rubrici Mamina čitaonica predstavljam knjigu koja će vas potaknuti na dublje promišljanje o vlastitom roditeljstvu – ‘Djeca jučer, roditelji danas’ autorice Beatriz Cazurro. Ova knjiga je emocionalni vodič kroz naše djetinjstvo, pomažući nam da shvatimo kako iskustva iz prošlosti oblikuju naš pristup roditeljstvu.

Već od prvih stranica bit će vam jasno da ovo nije ‘lagano štivo’ koje ćete brzo pročitati i zaboraviti. Ovo je knjiga koja vas poziva na promišljanje i osobni rast. Jedna od ključnih poruka ove knjige jest da su mnoge naše nesvjesne reakcije prema djeci duboko ukorijenjene u našem vlastitom djetinjstvu.

Osvješćivanje vlastitih djetinjskih rana

Kroz stvarne priče pacijenata, autorica psihologinja i psihoterapeutkinja Beatriz Cazurro nas podsjeća koliko su naša sjećanja iz djetinjstva povezana s našim roditeljskim instinktima danas. Te priče su često vrlo teške, ali nas uče da je važno razumjeti vlastite emocionalne rane kako bismo mogli pružiti bolju podršku našoj djeci.

Izvor: Egmont Hrvatska

Vježbe za dublje razumijevanje roditeljstva

Posebno zanimljiv dio knjige su tri vježbe osmišljene kako bi pomogle roditeljima da bolje razumiju vlastite obrasce ponašanja i emocionalne reakcije. Prva vježba nas vraća u djetinjstvo i potiče da se prisjetimo kako su naši roditelji reagirali u različitim situacijama – kada smo bili ozlijeđeni, uplašeni, ljuti ili sretni, kako su izgledali naši zajednički obroci, kako se pokazivala nježnost, a kako održavala disciplina. Druga vježba fokusira se na naše ponašanje u odrasloj dobi – kako se mi sami ponašamo kad se ozlijedimo, kad smo ljuti, tužni, uplašeni ili sretni. Treća povezuje sve to s našim odnosom prema vlastitoj djeci, kako se ponašamo kad se dijete ozlijedi, kad je ljuto, tužno, uplašeno ili sretno.

Ove vježbe nisu samo introspektivne, već pružaju praktične alate kako bismo razumjeli vlastito ponašanje i promijenili ga tamo gdje je potrebno. Tek kada postanemo svjesni vlastitih reakcija, možemo graditi dublje i zdravije veze s našom djecom.

Nakon svake vježbe, postoji i vježba opuštanja, kao i napomena da brinemo za vlastito mentalno zdravlje i da, ukoliko nas neki trenutci iz djetinjstva kojih smo se prisjetili uznemire, potražimo stručnu pomoć.

Izvor: pexels.com

Izgradnja zdravog odnosa s djecom

Autorica naglašava četiri ključne riječi za izgradnju zdravog odnosa s djecom: senzibilnost, responzivnost, prekid i popravak. Senzibilnost znači biti usklađen s djetetovim emocijama i prepoznati što ono proživljava, dok responzivnost podrazumijeva našu sposobnost da s ljubavlju i pažnjom odgovorimo na te emocije. Prekid i popravak odnose se na trenutke kad povrijedimo dijete – važno je reći oprosti, objasniti zašto smo tako reagirali i truditi se ispraviti situaciju. Na taj način, dijete u nama vidi nesavršene, ali iskrene osobe koje preuzimaju odgovornost za svoje postupke.

Nakon što osvijestimo prošlost, važno je primijetiti kako nas ona vodi kroz svakodnevne odluke koje donosimo kao roditelji

Kao roditelji, možda ne prepoznajemo uvijek koliko su važne naše svakodnevne odluke, reakcije i ponašanja. Često, nesvjesno, ponavljamo obrasce koje smo sami doživjeli u odnosima s vlastitim roditeljima – bilo kroz pretjerano zaštitničko ponašanje ili, suprotno, preopušten pristup, u strahu da ne ponovimo njihove pogreške. Naši strahovi, nesigurnosti i reakcije prema djetetu često imaju korijene u našem vlastitom djetinjstvu, i zato je važno osvijestiti te obrasce kako bismo mogli djelovati promišljeno i izabrati najbolji put za naše dijete.

Kakvo nasljeđe ostavljamo svojoj djeci?

Iako suočavanje s prošlim ranama može biti izazovno, naša spremnost da se promijenimo i radimo na sebi stvara temelje za emocionalno stabilnu i sigurnu djecu, ostavljajući im nasljeđe ljubavi, otpornosti i otvorenosti prema svijetu.

Izvor: ilustracija iz knjige

Hvala Egmontu na ovoj inspirativnoj knjizi koja nam pomaže da bolje razumijemo sebe, ali i druge i da budemo bolji roditelji, partneri i prijatelji.

Pusa i zagrljaj,
Mama Željka

Svidio ti se post? Lajkaj ga ili podijeli prijateljicama 🙂