U današnjem postu skupila sam neke svoje dojmove o proizvodima za Lukasa koje smo koristili tijekom ove godine. To će biti osvrti na neke ranije kupovine i članke i usporedba prvih dojmova i dojmova danas. Mogu reći da zapravo ni s jednim proizvodom nisam izrazito nezadovoljna, pogotovo kad su u pitanju veći proizvodi. Ipak sam ih dosta dugo birala, čitala i proučavala. Ono što se promijenilo su moja mišljenja o tome što vam kao mladoj mami treba, a što nije nužno. Za većinu proizvoda vrijedi ona manje je više, ali i da skupo nije nužno bolje. Pa evo mojih dojmova.
Vidim da sam zadnji blog posto objavila početkom godine i stvarno je prošlo previše vremena. Ipak, imam jako dobar razlog za to. Od 10. mjeseca do početka ove godine pohađala sam edukaciju Web designa, a ovaj vikend položila i finalni ispit. Naravno za web dizajn treba ipak malo više vremena, ali dobila sam odličnu osnovu koju sad mogu nadograđivati sama. U današnje vrijeme online možeš pronaći jako puno informacija, samo treba znati tražiti, sada znam u kojem smjeru trebam ići. 🙂 Od kad imam svoju web stranicu, zanimalo me što se to događa u pozadini i kako se mogu maknuti od uobičajenih WordPress tema i dizajn prilagoditi sebi.
Predavanja sam slušala online, od kuće, često s Lukasom u krilu. Nakon ova tri mjeseca već je znao glas predavača i uvijek mu se smijao. Ipak, bez pomoći muža i staraca koji su čuvali Lukasa to ne bi bilo izvedivo, zato im hvala.
Izvor fotografija: unsplash.com
Sada se treba vratiti redovitijem postanju, barem jedna objava tjedno, kako je to bilo u početku. To me zbilja zabavlja i opušta, a tema stvarno ne fali uz mog dječaka koji za koji dan navršava godinu dana i jako brzo kreće u vrtić, a kao da se jučer rodio. Moj osvrt na ovu prvu, predivnu i izazovnu godinu majčinstva, možete očekivati u postu sljedeći tjedan, a danas malo o proizvodima koje smo koristili i koje i danas koristimo. Pa nakon ovog malo duljeg uvoda krenimo na temu.
Za početak proizvod o kojoj dobivam jako puno upita jesu naša kolica. Članak Kupovina dječjih kolica omiljen je među budućim mamama i često me kontaktiraju na društvenim mrežama s pitanjima kako smo zadovoljni. Kolica koja imamo su Maxi Cosi Zelia, ovo je nekakav srednji cjenovni rang i mogu reći da viđam dosta roditelja s ovim kolicima.
Kolica su mi odlična. Sve ono što sam očekivala od njih sam i dobila, a to je da su lagana, laka za upravljanje, da ih mogu jednostavno preklopiti i rasklopiti, da ih mogu podići dok je Lukas u njima, da nam ne zatrpaju čitav gepek. Praktična su za kupovinu s obzirom na to da ispod sjedala imaju veliku košaru. Ono što mi se još više sviđa je što smo se odlučili za tu 2u1 varijantu. Tako da doma nemam košaru koja sad skuplja prašinu u stanu, već se Lukas od 6.mjeseca vozi u sjedećem položaju košare, koja se u par klikova pretvara u sjedalo.
Izvor fotografije: unsplash.com
Ono što uvijek odgovorim svim budućim mamama koje me pitaju za kolica je da odu u trgovinu i vide i isprobaju kolica na licu mjesta. Napravite koji krug po trgovini, sklapajte ih i rasklapajte. Ono što je dobro meni, ne znači da će nužno biti i vama. Ukusi, a i potrebe se razlikuju. Kupovina kolica je velika stvar zato što želiš proizvod koji će trajati. Trenutno ne pomišljam na kupovinu kišobran kolica, ova su mi i dalje taman za sve i sigurno ćemo ih koristiti do 3. godine kao što su namijenjena. Naravno ako će Lukas kad savlada hodanje i dalje željeti sjediti u njima. 🙂
Kad smo kod kolica tu je i auto sjedalica. Koristimo Maxi Cosi model Pebble Plus koju ste mogli također vidjeti u članku Kupovina dječjih kolica. Sjedalica je do 13 kilograma tako da ju još neko vrijeme možemo koristiti. Ova se sjedalica veže jednostavno pojasevima, a sada to napravimo u par sekundi. Ipak, ako često vadite i stavljate sjedalicu u auto, puno mama preporučuje Isofix bazu. Naša sjedalica je uglavnom u autu, tako da nam to nije problem.
Što se tiče dječjeg krevetića, odnosno kinderbeta, mi smo naš kupili u Njemačkoj. I bio je dosta povoljan, oko 800 kuna. I to je nekako i preporuka, dječji krevetić ne treba biti skup, bolje je uložiti u madrac, ogradicu, posteljinu i sve ostalo da bebi bude ugodno i komforno. Meni je najbitnije da Lukas voli spavati u njemu i da zaista spava u njemu i preko noći i preko dana. Istina, trenutno je u fazi kad u neko doba noći se mora prebaciti k nama u krevet, ali nadajmo se da je to faza. 🙂 Svi se bolje naspavamo kada je svako u svom krevetu. 🙂 U Dadda&Rocco smo uzeli ogradicu, dekicu, a ostalu posteljinu u Magic Baby. Sve mi je super. Više imate u članku Kupili smo dječji krevetić.
Izvor fotografije: unsplash.com
U članku Koje proizvode za bebe ne treba kupovati, odnosno koje su povoljnije alternative napisala sam da prematalica nije potrebna da možete uzeti običan ladičar. Realno to je točno, nema potrebe da dajete par tisuća kuna za ormarić koji se naziva prematalica zbog jedne dodatne daske, a običan ladičar može odigrati istu ulogu. Mi smo našu prematalicu ipak kupili u Ikei. Oko 500 kuna je koštala i ne bi ju mijenjala ni za što. Muž me uvjerio da nam treba, a ja sam bila kao ma to je bez veze, bolje da mi uzmemo treći ladičar. Bio je skroz u pravu.
Pravi je užitak prematati Lukasa na njoj (da čak i u ovoj nemirnoj fazi kad hvata sve oko sebe). Uz one kutijice što se kače na prematalicu, pri ruci su mi i pelene, kremica i sve ostalo. Praktično, uredno, kupite prematalicu, vaša kralježnica će vam biti zahvalna. 🙂 Našu prematalicu imate u članku Dječji kutak i organizacija dječjih stvari.
Kada smo se pripremali za uvođenje dohrane, napisala sam članak o tome koji su vam proizvodi potrebni. Ključni proizvod je sigurno hranilica. Mi imamo FreeOn hranilicu i nakon nešto manje od pola godine korištenja stvarno sam zadovoljna. Bila je jedna od povoljnijih u trgovini, a meni se baš svidjela. Ugodna je Lukasu za sjedenje, brzo ga zakopčam i raskopčam i materijal je odličan, samo ga prebrišem. Ne zauzima puno mjesta i lijepog je dizajna. Super je i što su naramenice tamne, zato što uz bebu koja se sama hrani, neizbježno je da se zaprljaju odmah.
Što se tiče seta za hranjenje imali smo jedan bambusov set koji je Lukas uspješno strgao. Ona faza kad djeca gledaju kako nešto pada i udara o pod. 🙂 Kod nas su nastradali zdjelica i čaša, tako da uzeli smo novi set istog proizvođača samo ne od bambusa nego plastičan. Onaj materijal je možda zanimljiviji, ali ovaj je sigurno trajniji i otporan na bacanje na pod. Taj prvi set možete vidjeti u članku Oprema za hranjenje.
Izvor fotografije: unsplash.com
Što se tiče proizvoda za svakodnevnu njegu u postu Prva kupovina kozmetičkih proizvoda za bebu kupila sam sve i svašta, onako trudnički i impulzivno. Nešto mi je trebalo, nešto nije. Najbolji proizvod iz te kupovine je Aventov set za njegu, to je stvarno nešto što je kvalitetno i što traje – toplomjer, škarice, češalj.
Što se tiče proizvoda koje svakodnevno koristimo naše iskustvo je ovakvo. Od pelena kombiniram dvije vrste Pampers Premium Care i Violeta Double Care pelene. Ovisno koje su na akciji. Točnije, ako je u dm-u akcija na Pampersice 2+1 uzmem njih, Violetu kupim obično na dječjem sajmu tada su 20ak kuna jeftinije, a jedan je uvijek na jesen, a drugi na proljeće. To je potrošna roba i sigurno neće propasti, tako da kupim velike pakete. Ova dva proizvoda su nam se pokazali kao najbolji, bez propuštanja.
Krema za guzu koju koristimo je Mast za djecu iz ljekarne Švaljek i ne bi ju mijenjala. Najmanje pakiranje koje traje oko mjesec dana je oko 20 kuna. U slučaju bilo kakvog crvenila spas je Bepanthen kremica, za kupanje i dalje volimo Nivea kupku i šampon 2u1, a trenutno koristimo Mixa kupku i šampon koju smo dobili na poklon.
Što se maramica tiče, nećemo se lagati kupujem one koje su najpovoljnije. U početku mi je bilo bitno kakve su maramice, da su na bazi vode i slično. Sad je Lukas ipak manje osjetljiv, a maramice koristimo osim za toaletu i za brisanje od hrane i od svega ostalog. Tako da Violeta maramice onaj paket 5u1 je zakon (u Lidlu često po 30 kuna), veliki paket Pampers maramica, mislim da su one 6u1 u dm-u i Lidlove maramice, 80 komada u paketu su zakon. Za njegu nosića obična fiziološka i šprica. U početku su i bile zgodne ampulice, ali sad mi to zaista nije nužno. Za pranje Lukasove robice i dalje sam vjerna Violeta deterdžentu i omekšivaču. Nježan miris i mekoća rublja, baš mi odgovara.
Izvor fotografije: unsplash.com
Što se tiče dječje odjeće omiljeni brend nam je C&A. Njihovi proizvodi su mi najbolji omjer cijene i kvalitete. Realno u prvoj godini nema potrebe za skupim brendovima, tako se brzo prerasta veličine. Nakon godinu dana ipak će duže vremena nositi isti broj. U ovoj godinu je neku odjeću obukao svega par puta, posebno ljetnu. C&A mi ima najljepše likove. Mi smo Disney fanovi, ako nije Mickey Mouse, onda je Winnie Pooh. Veselo, šareno i dječje. Njihove setove pamučnih bodija 5/1 obavezno kupim u svakom broju i super su mi za ispod trenirke, a i zahvalni za pranje. Od ostalih brendova volim H&M i Zaru, uzela sam par stvari iz nove kolekcije, sva je u Mickey Mousu. U Zari su hlače od trenirke po 50 kuna, a stvarno su dobre kvalitete.
U članku Dječji kutak i organizacija dječjih stvari spomenula sam i Mickey Mouse ruksak iz Muellera koji obožavam..kamo god idemo sve Lukasove stvari potrpam unutra i nosimo ga i muž i ja. Tako da definitivno ruksak umjesto obične torbe za kolica. 🙂
Mislim da sam ovime nekako obuhvatila sve kategorije proizvoda koje koristimo. Postala sam puno racionalnija po pitanju dječje kupovine, s vremenom vidiš što je potrebno, a što nije. U početku smo svi malo oprezniji, dok je beba mala s kojim je proizvodima u doticaju, ali mislim da u slučaju dječje njege ipak vrijedi pravilo manje je više. Osim toga ja sam tip koji kad mu je nešto dobro nemam to potrebu mijenjati zbog par kuna razlike.
Jedino u čemu sam neracionalna je kupovina dječje odjeće i nikad se ne vratim iz shopping centra bez nečeg za Lukasa, ali to tako valjda mora biti. Kako kažu – Ne žali za onim što ti stvara zadovoljstvo. 🙂
Drage mame kako ste vi zadovoljne s proizvodima koje ste u početku kupile za bebe?
Koje proizvode više uopće ne koristite, a kojima ste i dalje vjerne?
Pusa i zagrljaj,
Buduća mama.