Uvođenje dohrane veliki je korak u životu svake bebe, ali i mame i tate. Kojom god da ste se metodom odlučile započeti, kašicama ili BLW trebat će vam i neka oprema. Mi smo se s nabavkom opreme za hranjenje malo požurili, pratili smo popuste, a dosta toga smo i dobili. Ako se i vaši bebači spremaju za isprobavanje prve papice u nastavku pročitajte što će vam od proizvoda pri tom dobro doći.
O temi dohrane već smo dosta razgovarali. Na Facebooku možete pronaći postove Dohrana i prve kašice, Kada je bebi potrebno dati vodu, Priprema prvih kašica, Aplikacije za dohranu, a na blogu sam prethodno objavila post Beba vođa dohrane ili BLW metoda.
Iako mi se dohrana činila skroz daleka, ovaj tjedan Lukas navršava 5 mjeseci i nekako nakon povratka s godišnjeg brzo će na red doći i prva papica. Kako smo kupovali neke proizvode za ljetovanje odmah smo uzeli i nešto opreme za hranjenje. U nastavku je lista osnovnih proizvoda koji će vam trebati, a tu su i proizvodi koje smo mi odabrali. Pa krenimo redom:
Izvor fotografija: unsplash.com
Stolac za hranjenje – ključni komad i to od faze kada beba već može samostalno sjesti. Prije toga ih možete pridržavati u krilu, a postoje i hranilice s polu sjedećim položajem. Za ovakve veće (i skuplje) proizvode mislim da se isplati pratiti popuste – Žuta srijeda u Cityju, Drugi utorak u mjesecu u West Gateu, Bubamara ima utorkom 10% za trudnice i mame beba do jedne godine, a i ostale trgovine često imaju prigodne popuste za članove kluba.
Mi smo uzeli FreeOn hranilicu u Bubamari, taman je bilo 15% na hranilice, a i inače je cjenovno bila skroz prihvatljiva 800 kuna. Meni uvjerljivo najljepša s obzirom na to da volim takav jednostavan dizajn. Svidjela mi se zato što ne zauzima puno mjesta, presvučena je umjetnom kožom pa se lako briše, a i pladanj se može skinuti radi lakšeg održavanja. Dodatna prednost je to što se noge mogu skratiti pa kad bude veći, Lukasu može koristiti kao stolac/fotelja. Evo kako izgleda:
Izvor fotografije: https://bit.ly/2Maas81
Setovi za hranjenje – bebi je potrebno hranu u nečemu i poslužiti, tako da trebat će vam tanjurići i zdjelice, čaše, šalice i pribor za jelo prilagođen bebi.
Lukas je dobio od tete Ane set za hranjenje u kojem se nalazi jedan plitki tanjur, zdjelica, čaša i mala žlica i vilica. Super mi je materijal, nije plastika nego prirodni, biorazgradivi bambus. Vjerujem da će trajati i biti odličan za održavanje. Marka je Sterntaller i ima ih u gotovo svim dječjim trgovinama. Ne znam kolika je točno cijena ovog seta, ali setovi koje sam vidjela su oko 100 do 150 kuna (naravno ima i dosta skupljih). Naš set ima ovog simpatičnog medu na sebi, a Lukas je dobio i takvog plišanca koji svira i kojeg jako voli. 🙂
Od Hipp-a imamo čak dva seta za hranjenje s dvije žlice, koji će biti odlični za putne kašice. Za sad su nam dobro došli pri davanju sirupa. Jedan sam dobila u Hipp clubu, u koji se i same možete prijaviti, a drugi smo dobili kod pedijatrice uz još neke zgodne sitnice, tako da bravo Hipp. Jedan će sigurno stalno stajati u Lukasovom ruksaku.
Izvor fotografije: vlastita fotografija
Slinčeki/podbradci/zaštitna odjeća – prvi bebini obroci su poprilično neuredni. Simpatičan mi je bio komentar moje sestre koja kaže da ima perivu boju na zidu u kuhinji gdje njen sin jede, tako da samo prebriše zid s vlažnim maramicama. Dobar savjet, možda je upravo prije kretanja s dohranom pravo vrijeme za krečenje kuhinje ili blagovaone perivim bojama. 😉
Slinčeki su must have za zaštitu odjeće. Platneni slinčeki su ok, ali često su jako brzo mokri i oni, a i odjeća ispod njih. Kad je moj nećak bio mali kupila sam mu u dm-u plastični slinček za dvadesetak kuna (vidjela sam kod jedne frendice da to koristi) i to je bio pun pogodak. Hranu koju beba pljune završi u njemu, a ne na podu i jednostavno ih je oprati ili samo prebrisati mokrom krpom. Za Lukasa sam sad pronašla u dm-u jako sličan silikonski slinček i mislim da će biti odličan za održavanje i malo ugodniji od plastičnog. Koštao je oko 40 kuna.
Osim toga u dm-u sam uzela jedan podbradak s rukavima, ne znam jeste li to vidjele, meni je to genijalno. Bebi obučete slinček kao majicu od najprije, a iza se samo zaveže. Materijal je vodootporan i ima džepić da hrana ne pada na pod. Cijena je isto tako oko 40 kuna. Možda neće biti sad za ovu fazu dok je još skroz mali, ali sigurna sam da ćemo ga obožavati, pogotovo zbog ovih slatkih dinosaura. 🙂
Još prije nego se Lukas rodio uzela sam par slinčeka s plastičnom podlogom, dosta sam ih i dobila pa će sigurno i oni dobro doći.
Izvor fotografije: vlastita fotografija
Mikser, blender, kuhalo – Za pripremu hrane trebat će vam nekakav mikser, bilo ručni ili štapni ili blender i po želji kuhalo dječje hrane. Nismo od uređaja ništa konkretno kupovali, imamo kod kuće blender i štapni mikser pa ćemo krenuti s njima.
Ono što još planiram kupiti su čaše za vodu, tzv. kljunašice, koje beba sama jednostavno drži (Lukas obožava šalice i čaše i stalno nam ih otima iz ruku) i one flašice sa slamkom kad bude malo veći. Bebe to jako brzo prokuže. Uzet ćemo i neke putne posudice za pohranu hrane. To ću kupiti s vremenom kad naletim na nešto zgodno, nema žurbe.
I to je to neki osnovni popis.
Drage mame koje ste započele s dohranom što će nam još trebati?
Imate preporuke za neke praktične proizvode iz ove kategorije?
Pusa i zagrljaj,
Buduća mama.
Odgovori